Vető Anna
gyógypedagógus
 
 

 

A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolán oligofrén-tiflopedagógiai szakon szereztem diplomát 1993-ban.

Miután gyermekkorom óta foglalkozom hangszeres zenével és kórusban is sokat énekeltem, valamint az Eötvös József Gimnáziumban az emelt szintű német tagozaton érettségiztem, így már föiskolás koromban elkezdtem foglalkozni az akkori nevén ULWILA német színeskottás zenepedagógiai módszerrel. Szakdolgozatomat e módszerről és magyarországi bevezetésének kezdeti tapasztalatairól írtam.

A német tanulmányút után a módszer kipróbálását a VII. Dohány utcai Foglalkoztató Iskolában kezdtem meg, fokozatosan növekvő létszámú gyermekcsoportokkal foglalkoztunk a bekapcsolódó gyógypedagógus kolléganők segítségével. E gyakorlati tapasztalatok alapján dolgoztam ki a magyarra adaptált módszerhez a tanári segédkönyveket és egy egyszerüsített tanmenetet.

1995 nyarán Salzburgban résztvettem egy Orff terápiás 10 napos képzésen.

1997 decemberében megalakult a Zene Mindenkié Egyesület, amelynek éveken át elnöke voltam. Az Egyesület célja, hogy a fogyatékkal élők is résztvehessenek a zeneoktatásban, foglalkozhassanak zenével.

Az eltelt évek alatt a módszerről konferenciákon, bemutatókon, illetve gyógypedagógus közösségek meghívására több előadást tartottam, ennek is köszönhető, hogy mára Magyarországon számos gyógypedagógiai intézményben alkalmazzák a színeskottás módszert sikerrel.

2005 szeptembere óta főként autista gyerekek zenei kommunikációs terápiájával foglalkozom.

2007 márciusában zenei interakciós terápiát tanultam az angliai Nottinghamben.

2007 január 1. óta a MA Alapítvány keretei között 21 autista gyermeknek tartok egyéni zenei kommunikáció fejlesztést. Cél az autista gyermek nyitása, kapcsolat kialakítása minden lehetséges zenei és zenében felhasználható eszközzel.